EYT HAKKINDA MERAK EDİLENLER SIK SORULAN SORULAR DENİZLİ AVUKAT DANIŞMA

img

EYT HAKKINDA MERAK EDİLENLER SIK SORULAN SORULAR DENİZLİ AVUKAT DANIŞMA

EYT İLE İLGİLİ SORULARA CEVAPLAR

Uzun süren mücadeleden sonra EYT'liler (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) haklı mücadelesini kazanmış görünüyor. Şu anda yasa çıkmasa da resmi açıklamalar nezdinde bazı sorulara Denizli Avukat olarak cevap vermeye çalıştık. 

1. Kimler EYT'lidir, Kimler EYT yasasından yararlanır?

08.09.1999 tarihinden önce SSK girişi yapılmış olan bu tarihten önce 18 yaş ve üstünde olanlar EYT'lidir. Hatta 1 gün bile prim ödenmesine gerek yoktur.

2. Askerlik Borçlanması Kaç Gündür? 

Askerlik borçlanması gün sayısını 540 olarak baz almamız gerekiyor. 

3. EYT iş yaş sınırı var mıdır? Sınır olmasa da erkekler 43 kadınlar 38 yaşından önce emekli olamaz.

4. Borçlanma yapılınca ödenecek ücret nedir? Başvuruyu yaptığınız gündeki ücrettir. Çoğu zaman asgari ücret. Ocak 2022'ye girildiğine göre ocak 2023 asgari ücret üzerinden borçlanacaksınız.

5. Borçlandığım miktarı ne zaman ödeyeceğim? SGK size borçlanma tebligatı gönderecek. 1 ay içinde ödemenizi yapmanız gerekiyor.

6. EYT emeklilik için kaç gün prim yatmış olması gerekiyor. SSK'lılar için 5000, Bağkurlular için maalesef 9.000 gün prim yatmışolması gerekiyor. 

7. Staj ve çıraklık süreleri etkili midir? Malesef sayılmıyor. 

8. Askerlik borçlanması nasıl etkiler? Sigorta girişinizden önce askerlik yaptıysanız sigorta giriş tarihiniz geriye gelir. Örneğin 1999 'da askerlik yaptınız ancak 2001 yılında sigorta girişiniz yapıldı ise askerliği borçlanarak EYT kapsamında sigorta girişiniz geriye yürüyeceği için emekli olabilirsiniz. 
Askerlikten önce ssk girişiniz var ise prim gün sayınız artar. 

9. Kadınlar kaç çocuğa kadar ve kaç gün doğum borçlanması yapabilir? Kadınlar en fazla üç çocuğa kadar borçlanma yapar ve prim gün sayılarını artırabilirler. Her bir çocuk için 720gün doğum borçlanması yapabilirler.

Ayrıca doğum borçlanması için çocuk doğumundan sonra 2 yıl çalışmamış olması gerekiyor. Mesela doğum yaptınız ama 1 yıl sonra işe başladıysanız yalnızca 1 yıllık süreyi borçlanabiliyorsunuz. 

.Doğum borçlanması sigorta başlangıcını geriye çekmez. (Ancak bu durum yalnızca staj girişi ile ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına tabi olunan süre içerisindeki doğumların borçlanılması hariç)Seven Medya © 2024 AV. Adem Süpçin Hukuk Bürosu - Denizli Boşanma Avukatı. Tüm hakları saklıdır.